Artykuł sponsorowany.
Zapalenie dziąseł to powszechnie występująca dolegliwość stomatologiczna zazwyczaj spowodowana przez substancje przenikające z płytki nazębnej, gromadzącej się wokół szyjki zęba i w przestrzeniach międzyzębowych. Związana jest z chorobami przyzębia. O rozwoju zapalenia dziąseł świadczyć mogą takie objawy jak zmiany zabarwienia i kształtu dziąsła czy krwawienia. Choroby dziąseł nie powinno się lekceważyć, ponieważ może prowadzić do zapalenia przyzębia (paradontozy), które nieleczone może nawet skutkować przedwczesną utratą zębów1. Poznaj najważniejsze informacje o stanie zapalnym dziąseł.
Zapalenie dziąseł – co to za dolegliwość?
Najczęściej spotykaną postacią jest zapalenie dziąseł związane z płytką nazębną. Może mieć ono łagodny, umiarkowany lub ciężki przebieg. Głównym czynnikiem etiologicznym jest płytka nazębna1. Zapalenie może rozwinąć się bez względu na wiek – spotykane jest zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. W przypadku wystąpienia zapalenia dziąseł należy skonsultować się z lekarzem dentystą i podjąć leczenie.
Rokowanie zależy od stopnia zaawansowania choroby. W przypadku łagodnego zapalenia dziąseł wyleczenie można uzyskać w ciągu kilku tygodni terapii i stosowania prawidłowej higieny jamy ustnej. Niestety rokowanie w zaawansowanej postaci choroby jest dużo mniej korzystne2.
Dlaczego powstaje zapalenie dziąseł?
Przyczyny zapalenia dziąseł są różne. Problem stanowią czynniki sprzyjające gromadzeniu się nalotu bakteryjnego w obrębie zębów i dziąseł. Należą do nich nawisające wypełnienia, kamień nazębny, protezy, wiązania międzyszczękowe, a także obroty, wychylenia i stłoczenia zębów oraz brak punktów stycznych. Zagrożenie stanowią także wszelkiego rodzaju infekcje i zmiany w obrębie jamy ustnej jak afty i pleśniawki, ale też drobne urazy. Przyczyną rozwoju zapalenia dziąseł może być nie tylko samo gromadzenie się płytki nazębnej, ale także przyjmowanie niektórych leków czy występowanie chorób lub zaburzeń układu hormonalnego1.
Objawy zapalenia dziąseł
Choroby dziąseł mogą mieć różny przebieg. Kliniczne objawy zapalenia to zaczerwienienie, obrzęk, ból i pieczenie. W przebiegu zapalenia dziąseł mogą pojawić się dodatkowo następujące dolegliwości3:
- obrzmienie,
- zaokrąglenie brodawek międzyzębowych,
- krwawienie z dziąseł i metaliczny posmak,
- dyskomfort,
- trudności w jedzeniu,
- opuchnięte i czerwone dziąsła.
Jak leczyć bolące dziąsła?
Leczenie chorób dziąseł zależy od stopnia ich zaawansowania. Przy zapaleniu dziąseł szczególnie ważne jest usuwanie z zębów z kamienia i nalotów, a także złogów. Uzupełniająco najczęściej stosuje się farmakoterapię z wykorzystaniem antybiotyków i chemioterapeutyków. W zaawansowanej postaci zapalenia przyzębia konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna2.
Zastanawiasz się, co stosować na stan zapalny dziąseł? W zapaleniu dziąseł, a także w chorobach przyzębia, w nadżerkach i owrzodzeniach jamy ustnej oraz stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej używać można żel na dziąsła Sachol. Produkt ten przeznaczony jest do stosowania w jamie ustnej. Wykazuje właściwości odkażające, przeciwbólowe i przeciwzapalne4.
Domowe sposoby na zapalenie dziąseł
W związku z tym, że głównym źródłem zapalenia dziąseł jest gromadząca się w obrębie jamy ustnej płytka nazębna, podstawą leczenia jest dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej. Zwalczać płytkę nazębną można przy pomocy m.in. takich sposobów jak5:
- regularne szczotkowanie zębów w odpowiedni sposób,
- szczotkowanie języka przy pomocy specjalnej skrobaczki lub zwykłej szczoteczki.
- płukanie jamy ustnej specjalnym płynem do płukania ust.
- nitkowanie zębów.
- smarowanie dziąseł żelem stomatologicznym Sachol.
To 4 proste sposoby wspomagające leczenie zapalenia dziąseł. W przebiegu terapii nie zapominajmy też o regularnych kontrolach dentystycznych i przestrzeganiu zaleceń stomatologa.
Bibliografia:
- Jańczuk Z., Choroby przyzębia. Zapobieganie, diagnostyka i leczenie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2005.
- Tomaszewska I., Zapalenia przyzębia, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-przyzebia/127744,zapalenia-przyzebia (dostęp: 2023.03.01.)).1,3
- Górska R., Choroby przyzębia. Klasyfikacja, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2018.
- Witryna internetowa: https://sachol.com.pl/ (dostęp: 2023.03.01.).
- Tomaszewska I., Higiena jamy ustnej dorosłych pacjentów, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2016 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/higiena-i-zabiegi-estetyczne/107909,higiena-jamy-ustnej-doroslych-pacjentow (dostęp: 2023.03.01.)).
Sachol® żel stomatologiczny, 10 g, produkt leczniczy
SACHOL żel stomatologiczny to lek przeciwzapalny, przeciwbólowy i miejscowo odkażający do stosowania w jamie ustnej. Żel stosuje się w stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej, zapaleniach dziąseł czy chorobach przyzębia.
Substancje czynne: choliny salicylan (Cholini salicylas) i cetalkoniowy chlorek (Cetalkonii chloridum). 1g żelu zawiera: 87,1 mg choliny salicylanu (Cholini salicylas) i 0,1 mg cetalkoniowego chlorku (Cetalkonii chloridum).
Postać farmaceutyczna: Żel do stosowania w jamie ustnej i na dziąsła. Przezroczysta, bezbarwna, jednolita masa o zapachu olejku anyżowego.
Wskazania do stosowania: stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej a także nadżerki i owrzodzenia jamy ustnej. Żel można stosować w zapaleniu dziąseł czy chorobach przyzębia.
Podmiot odpowiedzialny: Bach + Lomb Ireland Limited, 3013 Lake Drive Citywest Business Campus, Dublin 24, D24PPT3 , Irlandia.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.