Tłuszcze należą do grupy podstawowych składników odżywczych. Najlepszym ich źródłem są oleje roślinne zawierające w składzie cenne dla zdrowia witaminy i kwasy omega. Olejem, który zasługuje na szczególną uwagę jest olej rzepakowy.
Czym wyróżnia się olej rzepakowy wśród innych olejów?
Olej rzepakowy nie bez powodu nazywany jest „oliwą północy”. W swoim składzie zawiera najmniej kwasów tłuszczowych nasyconych. Znajdują się w nim kwasy jednonienasycone z rodziny omega-9 w ilości zbliżonej do oliwy z oliwek. Ponadto olej rzepakowy jest doskonałym źródłem wielonienasyconych kwasów omega-6 i omega-3 i to w idealnej dla zdrowia proporcji 2:1. Taki skład oleju rzepakowego sprawia, że jest wykorzystywany w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego. Ponadto nienasycone kwasy tłuszczowe są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu i to już od pierwszych dni życia. W oleju rzepakowym znajdują się również witaminy E i K oraz prowitamina A. Sam olej rzepakowy jest bezpieczny dla kobiet w ciąży, kobiet karmiących oraz niemowląt od 6 miesiąca życia. Jego regularne spożywanie w ilości 2 łyżek dziennie wpływa korzystnie na wzrok, pracę mózgu oraz utrzymanie poziomu cholesterolu w granicach normy.
Do czego można wykorzystać olej rzepakowy w kuchni?
Olej rzepakowy ze względu na swoje właściwości ma szerokie zastosowanie w życiu codziennym. Można bezpiecznie podawać go niemowlętom już od początku rozszerzania diety jako dodatek do zup, koktajli czy musów. Ze względu na dużą wytrzymałość na zmiany temperatury nadaje się do smażenia zwykłego oraz głębokiego, gotowania i pieczenia. To, co czyni olej rzepakowy popularnym składnikiem potraw, jest jego neutralny smak i zapach. Dzięki temu nie zmienia smaku dań i może być wykorzystywany do przygotowania wielu potraw. Z powodzeniem można go dodawać do zup, sosów, sałatek, ciast, majonezu czy mięs. Potrawy z dodatkiem oleju rzepakowego zyskują wyjątkowy smak i naturalny aromat użytych składników. Warto pamiętać o tym, że olej rafinowany nadaje się do stosowania na zimno oraz na ciepło. Z kolei olej rzepakowy tłoczony na zimno poleca się stosować wyłącznie do dań na zimno.
Olej rzepakowy w kosmetyce
Uniwersalny charakter oleju rzepakowego zapewnił mu stałe miejsce w branży kosmetycznej. Olej nadaje kosmetykom właściwą konsystencję. Składniki zawarte w oleju rzepakowym wykazują pozytywny wpływ na skórę, włosy i paznokcie. W kosmetykach szczególne znaczenie ma witamina E. Jej działanie przeciwutleniające pozwala chronić skórę przed wolnymi rodnikami i przedwczesnym starzeniem. W oleju rzepakowym znajduje się także prowitamina A, znana bardziej jako beta-karoten, która również wykazuje działanie ochronne przed stresem oksydacyjnym. Olej rzepakowy można wykorzystać również do produkcji domowych kosmetyków, takich jak maseczki do twarzy, maski do włosów, peelingi czy kremy.
Olej rzepakowy dla każdego
Choć oleje rzepakowe są tanie i dostępne niemal w każdym sklepie, wciąż nie cieszą się szczególną popularnością wśród konsumentów. W celu zbudowania świadomości na temat prozdrowotnych właściwości oleju rzepakowego przygotowana została kampania „Olej rzepakowy skarbem Europy”. Jest to projekt Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju oraz Francuskiego Stowarzyszenia Producentów Olejów Roślinnych Terres Univia. Program jest współfinansowany przez Unię Europejską. Na stronie projektu olejrzepakowy.com można znaleźć wiele cennych informacji oraz ciekawostek na temat historii, właściwości i możliwości wykorzystania oleju rzepakowego.