Lawenda to roślina znana i chętnie sadzona w ogródkach od wieków. Była rośliną uprawianą i cenioną już w starożytnym Rzymie. W Polsce pojawiła się w XVI wieku. Zdobiła wówczas przede wszystkim klasztorne ogrody, ale spotykana była także w tych przydomowych. Od niedawna została w Polsce odkryta na nowo. Pojawia się coraz więcej plantacji lawendy, chętnie też uprawiamy ją w przydomowych ogrodach. Swą popularność lawenda zawdzięcza nie tylko pięknym kwiatom i subtelnemu zapachowi, ale także temu, że jest rośliną, która bardzo silnie wabi motyle i pszczoły. Zobaczmy, jak pielęgnować lawendę, aby rosła w ogrodzie przez co najmniej kilka lat.
Jak uprawiać lawendę w ogrodzie?
Uprawa lawendy nie należy do zbyt trudnych. Decydując się na jej uprawę we własnym ogrodzie, nie należy zapominać o tym, skąd roślina ta pochodzi. W stanie naturalnym lawenda rośnie w górzystych i suchych miejscach. Często porasta górskie zbocza, na których ziemia jest raczej uboga. Na pewno więc, uprawa lawendy uda się w tych ogrodach, w których gleba jest uboga w składniki odżywcze oraz na glebach suchych. Uprawa lawendy powiedzie się także wtedy, gdy przeznaczymy na nią miejsce w ogrodzie, które jest mocno nasłonecznione.
Jak przygotować miejsce pod uprawę lawendy?
Wiele osób pyta jak pielęgnować lawendę? Przed posadzeniem lawendy należy odpowiednio przygotować ziemię. Należy ją przekopać, dokładnie wygrabić i wybrać korzenie wieloletnich chwastów. Najlepszą porą na sadzenie lawendy jest wiosna. Rośliny można sadzić również latem. Świeżo posadzone rośliny należy przez całe lato regularnie podlewać. Dobrze ukorzenione rośliny tolerują suszę i szybko rosną. Niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest więc przycinanie lawendy. Zabieg ten wykonuje się po przekwitnięciu.
Jak pielęgnować lawendę, aby obficie kwitła i nie przemarzła?
Pielenie to kolejny zabieg pielęgnacyjny. Rozkładając wokół krzaczków grubą warstwę ściółki można czynność tę pominąć. Pielęgnacja lawendy jest łatwiejsza, gdy jest ona posadzona na kopczykach. Ten sposób sadzenia stosowany jest głównie na plantacjach. Oczywiście również w przydomowym ogrodzie można w ten sposób sadzić lawendę, jest to sposób polecany w ogrodach z bardzo mokrym podłożem. Do uprawy najlepiej jest wybierać odmiany, które dobrze tolerują nasze zimy. O pielęgnacji tej cudownej krzewinki można także przeczytać na http://www.domynaczasie.pl/jak-pielegnowac-lawende.
Jak zaaranżować ogród z lawendą?
Pielęgnacja lawendy nie jest trudna, warto więc mieć tę roślinę w swoim ogrodzie. W szkółkach ogrodniczych dostępne są odmiany lawendy, które osiągają bardzo różną wysokość. Odmiany niskie dorastają do wysokości 40 cm, lawendę można więc wykorzystać na obwódki rabat. Z wyższych odmian można stworzyć miniaturową plantację. Wówczas rośliny sadzi się w rzędach. Lawenda doskonale pasuje do ogrodów rustykalnych, świetnie wygląda w towarzystwie słoneczników. Można zestawiać ją także z różami.
Odmiany lawendy, które warto mieć w swoim ogrodzie
Lawenda to roślina, która ma wiele odmian. Poszczególne odmiany różnią się nie tylko wysokością, ale także kolorem kwiatostanu i okresem kwitnienia. Umiejętnie dobierając odmiany można stworzyć lawendową rabatę, na której rośliny będą kwitły aż do pierwszych dni jesieni. Do odmian, którymi warto się zainteresować należą:
- „Ashdown Forest”. To odmiana z jasnofioletowymi kwiatami;
- „Melissa Lilac”. Jedna z nowszych odmian o jasnych kwiatach. Krzewy osiągają 60 cm wysokości;
- „Peter Pan”. To wolno rosnąca odmiana osiągająca 45 cm wysokości;
- „Heavwnly Scent”. To odmiana wyróżniająca się intensywnie pachnącymi kwiatami.
Osoby, które dopiero niedawno zainteresowały się lawendą mogą być zaskoczone tym, że są także odmiany kwitnące na biało. Takie kwiatostany ma na przykład odmiana „Blue Mountain White”. Krzewy tej odmiany dorastają do 60 cm wysokości. Na rabatach przepięknie wyglądają w połączeniu z odmianami o liliowych kwiatostanach.
Pielęgnacja lawendy i jej uprawa nie przysparzają najczęściej większych trudności. Warto jedynie pamiętać o tym, że jest to roślina, która najlepiej rośnie w suchym i piaszczystym podłożu, które ma odczyn zasadowy.
Ja uwielbiam kąpiele z lawendą! 😀 Koją nerwy i uspokajają 🙂 Sama przygotowuję sobie lawendową kąpiel. To proste! Zalejcie wrzątkiem garść pokruszonej, ususzonej lawendy. Zaparzony napar przecedźcie i wlejcie do wanny z wodą 🙂 Domowa aromaterapia gwarantowana!