Kończysz szkołę średnią, ale chcesz się nadal uczyć? O takich jak ty walczą uczelnie państwowe i prywatne. Młodzi ludzie nie są już tak chętni do nauki jak jeszcze dekadę temu. Jeśli mają na widoku ciekawą pracę, wolą zdobywać doświadczenie. Edukacja często jest elementem pobocznym. Jakie kierunki studiów są nadal cenione?
Studia nie gwarantują pracy
Czasy, gdy dobrze wybrane kierunki studiów oznaczały pewny etat, odeszły w zapomnienie. Na tak komfortową sytuację nie mogą już liczyć nawet pracownicy tzw. budżetówki. Znaczna część osób pracujących działa w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. Ponieważ to rynek weryfikuje, jakie usługi i produkty są nam potrzebne, pracownicy muszą być elastyczni. Raz nabyte umiejętności należy rozwijać, lub dokładać do nich dodatkowe. Im bardziej imponujące CV, tym lepiej podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Które studia to nadal „pewniaki” w przyszłej karierze?
Poszukiwany prawnik i lekarz
W kategorii zawodów, których czas nigdy nie przeminie, mieści się lekarz i prawnik. Praktyka pokazuje, że te kierunki studiów są oblegane corocznie. Ilość przyjmowanych studentów reguluje uczelnia, ale też korporacja zawodowa. Wszystko po to, aby dyplomowany lekarz lub prawnik był solidnie przygotowany do zawodu. Na większe otwarcie tych profesji raczej nie można liczyć, choć w zawodach medycznych jest wiele wakatów. Te tradycyjne, a jednocześnie przyszłościowe zawody nie są łatwym wyborem. Dla absolwentów studiów oznaczają konieczność douczania się.
Najpopularniejsze kierunki studiów
Gdzie w Polsce jest najwięcej studentów? Zdecydowanie przoduje województwo mazowieckie. Na końcu tego zestawienia jest województwo lubuskie. Bez względu na region studenci stawiają na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie. Część z nich wybiera studia drugiego stopnia, niekoniecznie jako kontynuację wcześniejszego kierunku. Bardzo popularne są: finanse i zarządzanie, ekonomia, informatyka, psychologia. Rośnie zainteresowanie grafiką, anglistyką, iberystyką i dietetyką. Ta ostatnia, choć także nie gwarantuje zatrudnienia, daje ogromne możliwości.
Studia stacjonarne i online
Do niedawna kierunki studiów, które oferowały system nauki online, stanowiły mniejszość. Większość studentów stawiała na naukę w systemie stacjonarnym. Pandemia całkowicie zmieniła nasze podejście do nauki. Uczelnie ograniczyły kontakty do minimum, przestawiając praktycznie cały system nauczania na opcję online. Ucierpiało na tym studenckie życie towarzyskie, ale jednocześnie udało się uniknąć powtarzania roku. Nauka zdalna ma swoje plusy i minusy. Faktem jest, że to ten trend będzie w przyszłości wyznaczał ścieżki edukacyjne.
Coraz częściej o kierunki studiów dopytują osoby o ustabilizowanej sytuacji zawodowej. Liczą na odmianę od dotychczasowej pracy, lub też chcą nabyć dodatkowych kompetencji. Dla uczelni to szczególnie cenny trend, zwłaszcza w czasach niżu demograficznego.