Obecnie choroby cywilizacyjne odpowiadają za 80% wszystkich zgonów na świecie. To niewątpliwie przerażające dane, które sprawiają, że zaczynamy martwić się o swoje zdrowie. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w przypadku większości chorób cywilizacyjnych możliwe jest wprowadzenie odpowiedniej profilaktyki, a w następstwie – leczenia. Jedną z nich jest POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc. Bo choć dolegliwość sama w sobie jest nieuleczalna, nic nie stoi na przeszkodzie, by podejmować próby niwelowania jej skutków. W tym artykule dowiesz się między innymi, jakie są główne przyczyny i objawy POChP.
Czym jest POChP?
Jak sama nazwa wskazuje, POChP to przewlekła choroba płucna, która utrudnia choremu przepływ powietrza. To jedna z najczęstszych dolegliwości na świecie – obecnie zajmuje ona czwarte miejsce wśród przyczyn zgonów. Badacze prognozują, że sytuacja ta będzie się systematycznie pogarszać przez wzgląd na starzenie się społeczeństwa oraz na wysoką tendencję do narażania się na czynniki ryzyka zachorowania. Choć zwężenie płuc możemy obserwować najczęściej u osób starszych, obecny tryb życia sprawia, że wcale nie musi to być regułą.Znajdziesz tam wiele przydatnych informacji, które mogą Ci pomóc w podjęciu próby diagnozy.
Przyczyny zewnętrzne POChP
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc często ma charakter autoimmunologiczny, a więc zupełnie niezależny od czynników zewnętrznych. Nie ulega jednak wątpliwości, że istnieją powody, które mogą zaostrzyć przebieg choroby:
- Palenie tytoniu – oczywistym jest, że dym tytoniowy wpływa drażniąco na błonę śluzową oskrzeli. Im dłuższy staż palenia – tym gorzej. Tak samo sytuacja wygląda przy kryterium intensywności; jeśli palimy stosunkowo niedługo, ale dużo, to także nie wróży niczego dobrego. Warto jednak zaznaczyć, że choć każdy tytoń negatywnie wpływa na płuca, u palaczy fajek i cygar ryzyko wystąpienia choroby jest mniejsze.
- Zanieczyszczone powietrze – w czasach smogu i ponadprzeciętnych zanieczyszczeń powietrza choroby płucne stanowią oczywistą sytuację. Nie inaczej sytuacja wygląda w przypadku POChP. Zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego ma ścisły związek z pogorszeniem się czynności układu oddechowego.
- Czynniki zawodowe – czyli praca związana z przebywaniem w pobliżu pyłu przemysłowego i substancji chemicznych. Badania wskazują, że czynnik ten odpowiada za nawet 20% zachorowań na POChP.
Czy objawy POChP są zauważalne?
Głównym objawem Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc jest zwężenie się dróg oddechowych. Jednym z pierwszych sygnałów, że dzieje się coś złego, powinna być dla nas duszność i przewlekły kaszel. To jednak nie jedyne poszlaki, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Poniżej przedstawiamy listę objawów, które powinny dać Ci do myślenia:
- Odkrztuszanie plwociny – czyli wydzieliny o gęstej konsystencji. Na plwocinę mogą składać się następujące elementy: ślina, złuszczony nabłonek, pył oraz, w niektórych przypadkach, resztki pokarmowe. Plwocina ta, choć nie zawsze, może zawierać ropę, krew i inne drobnoustroje chorobotwórcze.
- Ograniczenie przepływu powietrza – czyli, innymi słowy, trudność ze złapaniem oddechu. Towarzyszy temu poczucie braku możliwości wzięcia „pełnego” oddechu. Objaw ten może charakteryzować się nienaturalnym wciąganiem powietrza.
- Świszczący oddech – nie tylko uporczywy kaszel może być jawnym sygnałem do podjęcia próby diagnozy. Zły przepływ powietrza do płuc często objawia się charakterystycznie brzmiącym oddechem. Jeśli zatem podczas nabierania powietrza słyszysz jakieś niepokojące dźwięki, koniecznie zastanów się nad rozpoznaniem potencjalnej choroby.
- Przyspieszony oddech – wszelkie nienaturalne czynności związane z pracą płuc powinny być bodźcem do podjęcia określonych kroków diagnostycznych. Przyspieszony oddech, podobnie zresztą jak duszność, może być objawem POChP.
Umieralność w perspektywie czasu
Prognozy na przyszłość nie są zbyt optymistyczne. W roku 1990 Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc zajmowała bowiem szóste miejsce na liście najczęstszych przyczyn zgonów. Na chwilę obecną przesunęła się na miejsce czwarte, a wiele wskazuje na to, że znajdzie się jeszcze wyżej. Statystyki wskazują, że dziś na POChP w perspektywie globalnej choruje ponad 384 miliony ludzi, w tym około 2 miliony Polaków. Szereg przydatnych informacji na temat Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc znajdziesz pod niniejszym linkiem: https://oddychajmy.pl/.
Czy należy lekceważyć?
Zachęcamy, by nigdy nie lekceważyć pierwszych objawów chorób płucnych, zwłaszcza, że najczęściej są one bardzo widoczne. Oczywiście sezonowy kaszel nie jest jednoznacznym wskazaniem do podjęcia diagnostyki, jednak jego przewlekła odmiana jak najbardziej się do tego kwalifikuje. Warto pamiętać, że POChP, pomimo, że uznawana jest za chorobę nieuleczalną, może być leczona w celu zminimalizowania objawów. Jeśli zatem odczuwasz niepokój związany ze swoim oddechem lub doświadczasz bliżej nieokreślonych szmerów, koniecznie udaj się do lekarza. On skieruje Cię na szereg badań, które pomogą jednoznacznie wskazać, czy chorujesz na POChP.