Świadome wychowanie dzieci to w dzisiejszych czasach priorytet dla większości rodziców. Właśnie dlatego pragną oni, aby pracownicy przedszkoli, klubów malucha oraz innych placówek wychowawczych, byli dobrze wykształceni i świadomi wszystkich potrzeb swoich wychowanków. Właśnie w celu wykształcenia takich osób powstał kierunek Interdyscyplinarne studia nad dzieciństwem i prawami dziecka. Co warto o nim wiedzieć?
Interdyscyplinarne studia nad dzieciństwem i prawami dziecka – opis
Wiele osób zastanawia się nad studiami z obszaru pedagogiki i opieki nad dziećmi. Zamiast standardowych studiów pedagogicznych, warto zastanowić się nad nowatorskim i interdyscyplinarnym kierunkiem, który skupia się na prawach dziecka oraz prawidłowym dzieciństwie. USOS APS jest miejscem, w którym możemy odnaleźć opis takich studiów.
Ogólnoakademickie studia drugiego stopnia, które proponuje Akademia Pedagogiki Specjlanej, są idealne dla osób, które pragną w przyszłości zająć się wsparciem i ochroną praw dziecka na różnych obszarach. Dużą zaletą tego kierunku jest jego zindywidualizowanie. Studenci są objęci tutoringiem pedagogicznym, sami wybierają przedmioty fakultatywne oraz miejsce odbywania praktyk.
Interdyscyplinarne studia nad dzieciństwem i prawami dziecka – wymagania rekrutacyjne
Wiele osób zastanawia się, jakie wymagania rekrutacyjne należy spełnić, aby dostać się na interdyscyplinarne studia nad dzieciństwem i prawami dziecka. Przede wszystkim warto pamiętać, że jest to kierunek drugiego stopnia, dlatego do rekrutacji niezbędny jest posiadany dyplom licencjata. Preferowane są ukończone kierunki z zakresu nauk społecznych, humanistycznych lub medycznych.
Podczas zajęć studenci zapoznają się zarówno z polskimi, jak i europejskimi regulacjami prawnymi dotyczącymi sytuacji najmłodszych. Zgłębiają oni kompleksowo wszystkie strategie i działania dotyczące poprawy sytuacji społecznej dzieci.
Więcej informacji na temat punktacji i pełnej rekrutacji należy szukać w miejscach takich jak USOS APS.
Interdyscyplinarne studia nad dzieciństwem i prawami dziecka – co można potem robić?
Dla każdego potencjalnego studenta, istotne są przyszłe perspektywy zawodowe. Dobra wiadomość jest taka, że opisywany tutaj kierunek jest nie tylko niezwykle ciekawy, ale także przyszłościowy. Ze względu na kompleksowe wykształcenie absolwenci mogą podejmować po studiach pracę w takich miejscach, jak na przykład:
- centralne lub lokalne instytucje państwowe,
- Biuro Rzecznika Praw Dziecka,
- Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich,
- Ministerstwo Spraw Zagranicznych,
- Ministerstwo edukacji,
- urzędy miast, powiatów i starostw,
- media,
- instytucje socjalne, kulturalne i edukacyjne.
Dzięki umiejętnościom pozyskanym na studiach, absolwenci mogą podejmować zarówno pracę urzędową, jak i bezpośrednią pracę z dziećmi. Z tego powodu stoją przed nimi otworem, nie tylko instytucje państwowe, ale także wszelkiego rodzaju placówki, które zajmują się projektowaniem pracy z najmłodszymi. Dzięki szerokim możliwościom zawodowym oraz niezwykle profesjonalnemu i kompleksowemu programowi, studia te są bardzo ciekawą propozycją dla osób, które interesują się prawną stroną dzieciństwa i wychowania.
Interdyscyplinarne studia nad dzieciństwem i prawami dziecka – nowoczesne podejście do dzieciństwa
Interdyscyplinarne studia nad dzieciństwem i prawami dziecka to nowoczesny kierunek, który pozwala na kompleksowe zapoznanie się z sytuacją prawną najmłodszych. Daje on rozliczne perspektywy zawodowe i pozwala uzyskać tytuł magistra z dziedziny praw dziecka.
Dzięki tego rodzaju studiom drugiego stopnia możemy uzupełnić swoją wiedzę zdobytą na studiach pedagogicznych. Nie jest to jednak konieczny warunek – na studia mogą aplikować także absolwenci niezwiązani wcześniej z wychowaniem i pedagogiką. To bardzo istotne dla osób, które interesują się kwestiami związanymi z prawami dziecka, a jednocześnie nie potrzebują wykształcenia czysto pedagogicznego.
Dzięki kompleksowym studiom absolwenci mogą pracować zarówno z dziećmi, jak i na rzecz dzieci.
O prace to chyba trudno po takim kierunku. Bo jednak dostać się do instytucji państwowych i urzędów nie jest taką prostą sprawą. Ale ten kierunek to świetne uzupełnienie i dodatkowa forma rozwoju 🙂