Rośliny iglaste to w większości gatunki, które zachowują igły przez cały rok. Są więc ozdobne także jesienią i zimą. To powód, dla którego iglaki tak chętnie sadzone są w przydomowych ogrodach.
Zalety iglaków
Drzewa ozdobne iglaste są zimozielone. Za wyjątkiem modrzewi, metasekwoi i cypryśników błotnych zachowują liście przez 12 miesięcy. Dzięki temu dodają urody ogrodom jesienią i zimą. Z kolei wiosną i latem stanowią piękną oprawę dla bylin i roślin o ozdobnych liściach. Małe wymagania glebowe to kolejna zaleta, którą charakteryzują się zarówno drzewa ozdobne iglaste, jak i krzewy. Dobrze będą więc rosły nawet na glebie ubogiej w składniki pokarmowe i suchej. Oczywiście, drzewa ozdobne iglaste będą zdrowsze i piękniejsze, gdy będą odpowiednio pielęgnowane. Do tego iglaki mogą mieć bardzo różne formy. Do wyboru są drzewa, które mają pokrój kolumnowy, stożkowy, płaczący czy płożący. Wśród wielu odmian można znaleźć także odmiany karłowe i wolno rosnące.
Czy iglaki wymagają ochrony przed zimą?
Wybierając iglaki do ogrodu, należy pamiętać o tym, że zimą ich gałęzie mogą się wyginać, deformować czy łamać pod ciężką pokrywą śniegu. Przed nadejściem zimy warto więc każdą roślinę obwiązać sznurkiem w kilku miejscach. Przed obfitymi opadami śniegu należy zabezpieczać przede wszystkim odmiany kolumnowe. Należą do nich między innymi:
- jałowiec pospolity (np. takie odmiany jak „Arnold” czy „Hibernica”);
- jałowiec skalny;
- cyprysik Lawsona.
Z kolei świerki białe przed zimą należy okryć agrowłókniną. Odmiany świerków białych są wrażliwe na intensywne słońce.
Aby drzewa iglaste były piękne i zdrowe
Drzewka iglaste do ogrodu wybierane są bardzo chętnie. Na iglaki najlepiej jest przeznaczyć miejsce, w którym ziemia nie jest zbyt wilgotna. Gleba powinna mieć lekko kwaśny odczyn. W ziemi, która ma odczyn zasadowy dobrze rośnie:
- jałowiec sabiński,
- modrzew europejski,
- sosna czarna,
- jodła kalifornijska.
Na glebach podmokłych dobrze będą rosły metasekwoje i cypryśniki. W ogrodzie, w którym ziemia jest sucha, piaszczysta i uboga można posadzić sosny. W pełnym słońcu można sadzić iglaki, które mają barwne igły oraz sosny, świerki i modrzewie. Pozostałe dobrze rosną zarówno na słonecznym stanowisku jak i w półcieniu.
Jakie iglaki wybrać?
Ładne drzewa iglaste do ogrodu mogą mieć bardzo różny pokrój, daje to wiele możliwości aranżacji ogrodu. Oczywiście wybierając drzewka iglaste do ogrodu należy kierować się warunkami, które w nim panują. Odmiany kolumnowe świetne na stanowiska słoneczne to:
- Jałowiec pospolity. Na słońcu dobrze bedą rosły takie odmiany jak „Constance Franklin” czy „Mayer”;
- Żywotnik zachodni – chętnie sadzona jest odmiana „Smaragd”;
- Sosna czarna odmiany „Komet”.
Drzewka iglaste do ogrodu idealne do cienia to na przykład cis pośredni i cis pospolity. Warto też wiedzieć, że cis pospolity to długowieczne drzewo iglaste. Inne długowieczne drzewo iglaste, które warto posadzić w ogrodzie to sosna limba. Zarówno cis pospolity jak i sosna limba są gatunkami, które rosną bardzo wolno. Długowieczne drzewo iglaste rzadko jeszcze spotykane w ogrodach w Polsce to mamutowiec olbrzymi. Jest to gatunek, który można jednak sadzić tylko w najcieplejszych regionach kraju, na wschodzie może przemarzać.

Przycinanie ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym
Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest przycinanie iglaków. Wykonując ten zabieg, można drzewom i krzewom iglastym nadać kształt, który idealnie pasuje do danego ogrodu. Przycinanie jest najważniejszym zabiegiem w przypadku żywopłotu z iglaków.
Drzewa i krzewy iglaste należy przycinać w kilka lat po posadzeniu. Zabieg można wykonać dwa razy w roku: wczesną wiosną lub latem. Późną wiosną konieczne jest wykonanie tak zwanego cięcia sanitarnego. W jego trakcie usuwa się gałęzie, które w czasie zimy zostały uszkodzone oraz te zaatakowane przez choroby. Najlepszą porą na cięcie formujące jest lato. Cięcie formujące przeprowadza się najpóźniej w lipcu.
Iglaki to rośliny chętnie wybierane do ogrodów. Niektóre odmiany (araukaria) mogą rosnąć w pomieszczeniach.
Polecam piękną sosnę ościstą. Poskręcane pędy sosny ościstej pokryte ściśle przylegającymi, krótkimi igłami. Są one długowieczne, gdyż „żyją” nawet 15 lat 🙂