Historia słodko-kwaśnego owocu sięga czasów starożytnych, kiedy to właściwości odżywcze agrestu zostały zauważone przez Rzymian. Mały, zielono-żółty owoc szybko stał się dodatkiem do mięs oraz deserów i był chętnie spożywany zarówno w postaci surowej, jak i po ugotowaniu.
Od mało znanego krzewu do pożądanego owocu – czyli krótka historia agrestu
W Europie zaczęto zachwycać się krzewem i uprawiać go dopiero pod koniec XVIII wieku. Wielka Brytania oraz Holandia stały się czołowymi hodowcami agrestu, który pod różnymi postaciami (zwykle jako przetwory lub soki) zaczął docierać w dalsze rejony Starego Kontynentu. W tym okresie zaczęto również dostrzegać, nie tylko właściwości odżywcze rośliny, ale również jej korzystny wpływ na zdrowie i urodę. Owoc zaczął cieszyć się coraz większą popularnością, zatem zaczęto uprawiać go na masową skalę, kontrolując jego wysokość oraz rozrost – zwłaszcza poprzez regularne przycinanie agrestu.
Zdrowy agrest – co zawiera w sobie owoc, który uznawany jest za źródło witamin?
Okazuje się, że znany nam dobrze sok pomarańczowy przegrywa z agrestem pod względem ilości witamin. Ten mały owoc jest ogromnym źródłem substancji odżywczych, których nasz organizm potrzebuje do nabierania odporności oraz prawidłowego rozwoju.
Agrest zawiera w sobie między innymi:
- witaminę A, C, P i E;
- witaminy z grupy B (głównie B1, B2 i B6);
- minerały tj. potas, fosfor, wapń, żelazo oraz magnez;
- tłuszcze, cukry i węglowodany potrzebne do właściwego funkcjonowania organizmu;
- błonnik;
- pektyny (substancje wspomagające układ pokarmowy).
Kiedy powinniśmy sięgnąć po zdrowy agrest?
- Kiedy pracujemy przy komputerze lub długo wpatrujemy się w ekran telewizora – agrest jest nazywany „skarbnicą luteiny”, substancji chroniącej narząd wzroku przed nadmierną eksploatacją oraz zabezpieczającą przed nowotworami lub schorzeniami oczu.
- Kiedy mamy trudności z koncentracją lub dokucza nam silny stres – zawarte w agreście pokłady magnezu sprzyjają poprawie pamięci oraz zapobiegają nadmiernemu rozpraszaniu się podczas wykonywania określonego zadania. Witaminy z grupy B sprawiają, że łatwiej jest nam się odprężyć i pozbyć nadmiaru stresu.
- Kiedy chcemy pozbyć się zbędnych kilogramów – agrest uważany jest za niskokaloryczny owoc (zjadając 100 g owoców dostarczamy tylko 44 kcal). Jest więc często wybierany przez osoby chcące zrzucić nadprogramowe kilogramy lub zadbać o sylwetkę.
- Kiedy cierpimy na bóle stawów oraz choroby związane z sercem – zawarte w owocach pektyny obniżają poziom cholesterolu, dzięki czemu zmniejszają ryzyko wystąpienia miażdżycy. Agrest zawiera również substancje przeciwzapalne, dlatego jest zalecany osobom cierpiącym na zwyrodnienie i uciążliwy ból stawów.
- Kiedy cierpimy na dolegliwości związane z trawieniem – zdrowy agrest ma działanie przeczyszczające oraz moczopędne, dlatego jest zalecany osobom, które mają problemy z układem pokarmowym. Owoce usuwają nadmiar toksyn z organizmu oraz są wykorzystywane przy uśmierzaniu bólu żołądka i jelit.
Kulinarne i pielęgnacyjne zastosowania agrestu
Właściwości odżywcze agrestu sprawiają, że jest chętnie stosowany w kuchni. Wykorzystujemy go do sałatek owocowych, przetworów, ciast, kompotów oraz jako dodatek do głównych dań. Spożywane owoce mogą być surowe (co jest bardziej zalecane – wtedy dostarczamy organizmowi najwięcej witamin i minerałów) lub ugotowane.
Agrest, oprócz zastosowania w medycynie oraz w kuchni, jest chętnie stosowany przy pielęgnacji ciała. Wykonana z miąższu maseczka doskonale sprawdza się jako peeling oraz oczyszcza i odżywia skórę.
Jak zajmować się rośliną, aby agrest był zdrowy i rósł prawidłowo?
Pielęgnacja krzewu nie jest trudna, dlatego może zająć się nią nawet początkujący ogrodnik. Najważniejszy jest wybór miejsca – agrest najlepiej rośnie w miejscach nasłonecznionych i osłoniętych przed wiatrem, nie ma za to dużych wymagań co do jakości podłoża. Po zasadzeniu rośliny powinniśmy pamiętać o przycinaniu agrestu – dzięki temu będzie rósł i owocował prawidłowo.
Najlepiej delikatnie przycinać agrest co roku w okresie wiosennym – kiedy roślina nie weszła jeszcze w okres wegetacji. Po pięciu – sześciu latach krzew zacznie w pełni się rozwijać, dlatego dzięki cięciu możemy kontrolować jego wzrost i ilość wydawanych przez niego owoców. Osoba ceniąca ten wspaniały owoc powinna także wiedzieć „Jak odmłodzić stary agrest?”.
Polecam nalewkę z agrestu 🙂 Nalewka z agrestu to idealny sposób na rozgrzanie organizmu 🙂 Jest na prawdę prosta w przygotowaniu.