Na powstanie psychoterapii online miało wpływ wiele czynników, choć niewątpliwie do tych najważniejszych należy zaliczyć rozwój technologii w rozumieniu dostępu do coraz to szybszych i bardziej stabilnych sieci internetowych umożliwiających prowadzenie spotkań online w wysokiej jakości dźwięku oraz obrazu.
Niewątpliwie faktorem, który miał wpływ na przyspieszenie wspomnianego procesu była pandemia COVID-19, podczas której odizolowane i będące w nie najlepszej kondycji psychicznej społeczeństwo, utraciło możliwość wsparcia w związku z zamknięciem placówek stacjonarnych oferujących pomoc w tym zakresie. Spróbujmy dowiedzieć się czegoś więcej o fenomenie terapii online i tego jakie korzyści niesie samym pacjentom.
Jak zdefiniować psychoterapię online?
Psychoterapię online możemy określić jako wirtualną wersję jej klasycznej postaci. Dzięki urządzeniom wyposażonym w kamerę oraz dostęp do internetu takim jak komputer, laptop lub smartfon, pacjent i psychoterapeuta spotykają się w sieci celem przeprowadzenia sesji terapeutycznej za pośrednictwem wielu dostępnych obecnie komunikatorów jak na przykład Skype, Zoom, Google Meets, WhatsApp.
Warto w tym miejscu nadmienić, że wiodące platformy internetowe świadczące usługi psychoterapii online jak na przykład trzymsie.pl, pracują nad wdrożeniem niezależnych rozwiązań, które umożliwią prowadzenie sesji terapeutycznych z poziomu własnego, w pełni autonomicznego portalu pacjenta.
Jakie zalety psychoterapii online są najczęściej wymieniane przez pacjentów?
Respondenci biorący udział w ankietach zadowolenia z tej formy terapii najczęściej wskazują na:
- możliwość prowadzenia spotkań terapeutycznych z dowolnego miejsca na świecie oraz o każdej porze dnia i nocy
- brak konieczności opuszczania swojej strefy komfortu i tym przemieszczania się co pozytywnie wpływa na oszczędność czasu oraz pieniędzy
- szeroko pojętą anonimowość, która umożliwia zachowanie prywatności, co niewątpliwie wpływa na zwiększenie komfortu u pacjenta
- nieograniczony wybór terapeutów i specjalistów z różnych regionów kraju
- powszechność rozumiana jako szeroka dostępność konsultacji online, która umożliwia dotarcie z pomocą do pacjentów z terenów wiejskich i mniejszych miast – do tej pory najczęściej nie mających możliwości skorzystania z usług specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego z uwagi na ich małą dostępność oraz brak specjalistycznych placówek zajmujących się tą formą pomocy w ich miejscu zamieszkania
Na co zwrócić uwagę podczas poszukiwania terapeuty?
Zawsze na początku warto zapytać najbliższych nam osób o rekomendacje specjalistów z którymi mogli mieć kontakt w swoim życiu.
Najpopularniejszym sposobem na znalezienie odpowiedniego terapeuty niewątpliwie będzie wyszukiwarka internetowa, która pomoże nam dotrzeć do transparentnych witryn internetowych na których znajdziemy specjalistów prowadzących terapię w interesujących nas nurtach.
Ważnym czynnikiem pomagającym nam podjąć decyzje o współpracy z danym terapeutą będą też zweryfikowane opinie od jego pacjentów.
Należy też pamiętać o tym, żeby wybrany przez nas specjalista posiadał pożądane kwalifikacje, doświadczenie w trudnej sztuce prowadzenia terapii online oraz wzbudzał nasze zaufanie, dzięki czemu łatwiej będzie powierzyć mu swoje problemy.
Czy skuteczność psychoterapii online jest potwierdzona przez badania?
Wszelkie naukowe badania dotyczące skuteczności terapii online jasno wskazują, że posiada ona taką samą skuteczność jak jej tradycyjna, stacjonarna forma.
Nie mniej, trzeba pamiętać, że powodzenie samej terapii zawsze będzie dodatkowo uzależnione od innych czynników takich jak chociażby rodzaj zaburzenia z którym pragniemy się uporać, a także właściwa relacja nawiązana pomiędzy pacjentem, a terapeutą.
W jakich sytuacjach powinniśmy rozważyć pomoc specjalisty?
Do przeprowadzenia wstępnych konsultacji ze specjalistą wystarczy sama wewnętrzna potrzeba, która skłania nas do podjęcia takiej decyzji. Niemniej, istnieje szereg symptomów, które powinny zwrócić naszą uwagę i tym samym skłonić nas do wizyty u specjalisty wśród których w pierwszej kolejności należy wymienić:
- trudności w radzeniu sobie z emocjami,
- występowanie problemów z zakresu relacji interpersonalnych,
- doświadczanie traum emocjonalnych takich jak przemoc, utrata bliskiej osoby oraz ciężkie uszczerbki na zdrowiu spowodowane poważnymi wypadkami lub schorzeniami,
- problemy z samoakceptacją, samorealizacją, a także brakiem sensu życia,
- poczucie bezradności wobec poważnych uzależnień od substancji psychoaktywnych takich jak na przykład narkotyki czy alkohol.
Dzięki terapii lepiej zrozumiemy swoje emocje, otrzymamy narzędzia, które pomogą nam uporać się z trapiącymi nas problemami oraz wspomożemy swój samorozwój, dzięki czemu łatwiej nam będzie odnieść sukces na płaszczyźnie zarówno osobistej jak i zawodowej.