Choć rośnie świadomość na temat regularnych badań krwi, to wiele osób nadal ich nie wykonuje. Chemia kliniczna może uratować zdrowie i życie, jeżeli będzie regularnie przeprowadzana. Należy rozeznać się w badaniach oferowanych przez laboratoria diagnostyczne, by móc ewentualnie zbadać się prywatnie.
Jak przygotować się do badań krwi?
Do punktu pobrań trzeba przyjść na czczo. Zaleca się, by ostatni posiłek został skonsumowany na 12 godzin przed pobraniem. Przyjmowanie pokarmów poniżej zalecanego postu może zaburzyć wyniki z racji procesu trawienia i zachodzących w organizmie zmian. Kolejnym zaleceniem jest zakaz spożywania alkoholu na dzień przed pobraniem. Co ciekawe, aktywność fizyczna także może zaburzyć wyniki. Trudny i wymagający trening wpływa na poziom hormonów. Osoby, które boją się pobierania krwi lub na co dzień mało piją, powinny wypić szklankę wody. Pomoże to rozrzedzić krew i ułatwić jej pobranie. Do punktu pobrań najlepiej przyjść między godziną 7:00 a 10:00. Są to godziny zalecane w przypadku badań hormonów, szczególnie kortyzolu (hormonu stresu).
Jeżeli przyjmuje się leki na stałe, to trzeba poinformować o tym lekarza oraz personel wykonujący zabieg. Taka informacja jest niezbędna dla lekarza, który oceni, czy należy odstawić medykamenty przed pobraniem, czy nie jest to konieczne. To samo tyczy się wszelkich ziół. Wpływają one na metabolizowanie leków. Warto odstawić też suplementy na 72h przed badaniem, by nie zawyżać wyników badań.
Co jaki czas należy wykonywać chemię kliniczną?
W przypadku dobrego samopoczucia i braku jakichkolwiek znaków sugerujących chorobę, badania krwi powinno się przeprowadzać przynajmniej raz na rok. Każdy może skorzystać z badań w ramach NFZ, jednak nie zawsze skierowanie zawiera wszystkie badania, które warto wykonać. Dlatego dobrze jest dołożyć do analizy krwi z własnej kieszeni i przebadać więcej parametrów.
Jakie badania trzeba wykonać?
Oczywiście morfologia jest podstawą badań krwi. Oprócz tego zaleca się zbadanie poziomu minerałów jak np. magnez, potas, miedź czy sód, prób wątrobowych (ALAT, ASPAT), bilirubinę (pozwala ocenić funkcjonowanie wątroby). Chemia kliniczna nie dotyczy tylko krwi. Można skorzystać też z badań dotyczących moczu. Ta diagnostyka jest jeszcze częściej bagatelizowana. Wbrew pozorom mocz może bardzo dużo powiedzieć o obecnym stanie zdrowia, dlatego jego analizę również warto wykonać minimum raz w roku.
Czy chemia kliniczna jest droga?
Ceny różnią się w zależności od wybranego laboratorium. Jeżeli lekarz wystawi dla nas skierowanie na takie badania, to oczywiście nie zapłacimy za nie. Jednak nie należy obawiać się bardzo wysokich rachunków, jeśli zdecydujemy się sami sfinansować badania. Większość parametrów mieści się w kwocie do 15-20 zł. Raz do roku taki wydatek nie powinien uszczuplić oszczędności, a może uratować zdrowie, a nawet życie. Dlatego dobrze jest przykładać większą wagę do stanu swojego organizmu, reagować na wszelkie oznaki osłabienia czy choroby i monitorować jego funkcjonowanie dzięki badaniom krwi i moczu.