Atopowe zapalenie skóry to choroba zasługująca na miano schorzenia XXI wieku. Na jej pojawienie się wpływa wiele czynników różnego pochodzenia. Poznaj je i sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka.
Naukowcy ciągle badają przyczyny AZS. Schorzenie to dotyczy coraz więcej osób w różnym wieku. Najczęściej AZS rozpoczyna się już u najmłodszych, czyli dzieci do 2 roku życia i może trwać przez większość życia. Poniżej przedstawimy najważniejsze czynniki, które tkwią u jego źródła. Czy AZS może spotkać i ciebie? Postaramy się rozwiać twoje wątpliwości.
Atopowe zapalenie skóry – charakterystyka choroby
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to dermatoza o charakterze przewlekłym i nawrotowym. Potrafi być uśpiona nawet kilka lat, by powrócić ze zdwojoną siłą. Dotyka skóry gładkiej, a także owłosionej. Objawia się dużym świądem, zaczerwienieniem, zmianami wysiękowymi oraz nadmierną suchością. Czasami symptomem jest także łuszczenie. Atopowa skóra musi zostać zdiagnozowana przez specjalistę, ponieważ wiele schorzeń dermatologicznych wykazuje podobne objawy. W innym przypadku nieprawidłowe leczenie i pielęgnacja skóry mogłyby wyrządzić wiele szkód i pogorszyć jej stan.
AZS – co wpływa na zachorowalność?
Atopowa skóra jest coraz częściej diagnozowana w gabinetach lekarskich. Szybki postęp i pęd życia mają ogromny wpływ na rozwój choroby. Czynniki, które wpływają na rozwój problemu, dzielą się na wewnątrzpochodne oraz zewnątrzpochodne.
Atopowe zapalenie skory – przyczyny wewnętrzne
W organizmie człowieka może nastąpić wiele zaburzeń, które dotyczą różnych układów. Te w konsekwencji objawiają się np. chorobami skórnymi, w tym AZS. Mówi się, że u pacjentów ze zdiagnozowanym AZS dochodzi do kilku ważnych zmian m.in. ze strony układu immunologicznego, które razem skutkują pojawieniem się dermatozy. Oto czynniki wewnątrzpochodne AZS:
- zaburzenia w budowie skóry i jej warstwie lipidowej;
- skłonności genetyczne – istnieje bardzo duża szansa, że problem z AZS dotknie ciebie, jeśli w twojej bliskiej rodzinie pojawiło się to schorzenie skóry;
- nadmierne wydzielanie przeciwciał IgE.
AZS – przyczyny z zewnątrz
Sama skłonność do AZS, to nie wszystko, ponieważ kontakt z dodatkowymi czynnikami, które mogą zaostrzyć chorobę, także ma duży wpływ na stan skóry. Do przyczyn zewnątrzpochodnych zaliczamy przede wszystkim:
- stres o charakterze przewlekłym;
- kontakt z alergenami;
- zanieczyszczenia środowiska;
- kontakt z silnymi detergentami i substancjami drażniącymi;
- zakażenia bakteryjne skóry.
Przyczyny wymienione powyżej są niebezpieczne szczególnie dla osób, u których choroba na jakiś czas się wyciszyła. W takim przypadku wystarczy zwykle duży stres lub używanie środków drażniących, by atopowe zapalenie skóry mogło powrócić. W procesie leczenia bardzo ważne jest więc ich unikanie tych czynników. Egzema, jako objaw AZS to trudna do leczenia przypadłość, ale da się ograniczać jej wpływ.
Aby walczyć z wyżej opisanymi problemami, konieczna jest regularność i duża cierpliwość. Choroby samej w sobie nie da się niestety wyeliminować. Można jednak złagodzić jej skutki, a optymizmem może napawać informacja, że w wielu przypadkach ustępuje samoistnie.