Glicyna należy do grupy aminokwasów endogennych, które są wykorzystywane zarówno w produkcji leków jak i kosmetyce. Glicyna występuje naturalnie jako neurotransmiter w ośrodkowym układzie nerwowym, jednakże można ją dostarczać z zewnątrz za pośrednictwem suplementów diety, leków i odpowiednich pokarmów. Glicyna wzmacnia działanie wielu leków, zwłaszcza neuroleptyków (bez wykazywania działania psychotropowego), w wielu przypadkach wykazuje także działanie przeciwzmarszczkowe. Glicyna odgrywa ważną rolę jeżeli chodzi o kondycję kondycję cery i włosów. Jej niedobór występuje stosunkowo rzadko i spowodowany jest długotrwałym stosowaniem diety ubogiej w białko. Ubytek glicyny wywołują także stany chorobowe.
Glicyna stanowi niewielką część aminokwasów w białkach, która wraz z kolagenem buduje ich strukturę. Z uwagi na to, że to kolagen wpływa na elastyczność i jędrność skóry, jego brak przyczyni się do utraty sprężystości, co potem prowadzi do pojawiania się pierwszych zmarszczek. Z tego względu kolagen jest głównym składnikiem kremów przeciwzmarszczkowych o właściwościach rozjaśniających, wygładzających i napinających. Keratynę zawartą we włosach również buduje suplementacja glicyny, której obecność w kosmetykach odbudowuje keratynę, dodaje włosom witalności, wygładza, wzmacnia i zapobiega ich elektryzowaniu. Glicyna stosowana regularnie pomaga utrzymać prawidłową masę mięśniową, przyspiesza regenerację tkanki mięśniowej, hamując rozpad białek. Glicyna wzmaga działanie neuroleptyków, reguluje poziom cukru we krwi, znosi uczucie głodu i zmęczenia. Ponadto poprawia jakość snu, wspomaga koncentrację i pamięć, zmniejszając uczucie zmęczenia i niepokoju. Stosowanie glicyny polecane jest w przypadki padaczki i depresji.
Glicyna – na stabilizowanie poziomu cukru, prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i nie tylko
Suplementy diety z glicyną polecane są do stosowania w takich jednostkach chorobowych jak:
- cukrzyca,
- wrzody żołądka,
- niewydolność serca,
- niewydolność nerek,
- zaburzenia snu,
- uczucie ciągłego zmęczenia,
- zapalenie stawów,
- zespół perforacji jelita.
Warto wspomnieć, że suplement diety glicyna wzmaga absorpcję wapnia, ogranicza wydzielanie kwasu żołądkowego, bierze czynny udział w syntezie hemoglobiny i erytrocytów, poprawiając funkcjonowanie układu nerwowego.
Naturalne źródła glicyny
Glicynę można dostarczać organizmowi za pośrednictwem odpowiednich produktów, do których należą:
- drób,
- czerwona soczewica,
- nasiona słonecznika,
- jajka,
- kapusta,
- kalafior,
- orzechy arachidowe,
- szpinak,
- ryż,
- kasza gryczana,
- ser,
- owoce morze,
- pestki dyni,
- orzechy włoskie,
- otręby pszenne.
W tkance mięśniowej glicyna będąca aminokwasem endogennym regeneruje jej komórki przyczyniając do wzrostu masy mięśniowej, zwłaszcza u osób po długotrwałym unieruchomieniu, udarach itp.