Noworodek potrafi spać nawet do 17 godzin na dobę. Im starsze dziecko, tym mniej snu potrzebuje. Prawidłowo funkcjonujący organizm, dopasowuje ilość godzin snu, odpowiednio do potrzeb. Niedostateczna ilość snu może zaburzać rozwój niemowlaka. Jak sen wpływa na rozwój nowo narodzonego dziecka? Co zrobić, gdy nie chce spać?
Jakie procesy zachodzą u noworodka w czasie snu?
Zdrowy sen zapewnia noworodkowi prawidłową regenerację organizmu. Jakość snu ma kluczowe znaczenie dla rozwoju dziecka. Dochodzi do regeneracji: tkanek mięśni i narządów wewnętrznych oraz do ich rozwoju. Stąd wzięło się powiedzenie, że ,dzieci rosną, gdy śpią.
Poza tym w trakcie snu, mózg noworodka przetwarza informacje, które dotarły do niego w ciągu dnia. Część komórek organizmu noworodka regeneruje się, natomiast inne tworzą nowe połączenia, które warunkują proces wzrostowy. W ciągu tego procesu dziecko rozwija się również intelektualnie, ponieważ jego mózg zapamiętuje nowe informacje i utrwala czynności poznane w ciągu dnia. Jeżeli noworodek nie chce spać, może to zaburzać jego rozwój.
Nieprawidłowy rozwój niemowlaka wskutek braku snu
Jeżeli noworodek nie chce spać, to taka sytuacja jest niekorzystna zarówno dla rodziców, jak i dziecka.
Brak snu powoduje przemęczenie, przez które dziecko jest rozdrażnione i często płacze. Taki długotrwały stan zaburza jego rozwój fizyczny oraz intelektualny. Niedostateczna ilość snu sprawia, że mózg malucha nie jest w stanie przetwarzać i utrwalać informacji, które poznał w ciągu dnia.
Poza tym, takie dzieci stają się rozdrażnione i nie potrafią funkcjonować wśród rówieśników – w przypadku dwulatków lub starszych. Dochodzi do zaburzeń w rozwoju czynności ruchowych, przez co dziecko ma problem w koordynacją ruchową i często upada. Noworodki, które nie chcą spokojnie spać, zaczynają samodzielnie chodzić później niż ich rówieśnicy śpiący po kilkanaście godzin na dobę. Poza tym często zapadają na infekcje, ponieważ ich układ odpornościowy ulega osłabieniu – organizm dostatecznie nie regeneruje się.
Co zrobić, gdy noworodek nie chce spać?
Jeżeli noworodek nie chce spać, np. wskutek infekcji lub ząbkowania, to taki stan najczęściej jest przejściowy. W przypadku, gdy problemy ze snem występują przewlekle, mogą zaburzyć jego rozwój oraz utrzymywać się przez większość okresu dziecięcego.
Jeżeli dziecko jest niespokojne lub płacze, warto przytulić je, aby poczuło się bezpiecznie. Najlepiej na noworodka działa zapach matki, ponieważ jest jednym z pierwszych, który czuje po urodzeniu.

Ułóż jeden powtarzalny schemat
Mózg nowo narodzonego malucha zapamiętuje pewne schematy. Dlatego trzeba zadbać, aby codzienny rytuał przed nocnym zasypianiem miał taki sam przebieg, np. jedzenie, kąpiel i układanie do łóżeczka. Powtarzalny schemat wpływa na poczucie stabilizacji już w pierwszych miesiącach życia dziecka. Maluch powinien też posiadać ulubioną, miękką przytulankę, znajdującą się obok niego w łóżeczku. Przytulanka w pewnym stopniu zastępuje obecność matki.
Wiele noworodków zasypia pod wpływem dźwięków, np. rytmicznego bicia serca, które można włączać w postaci MP3 przed zasypianiem. Dziecko w łonie matki jest przyzwyczajone do tej częstotliwości odgłosu serca, dlatego warto ją wykorzystać podczas zasypiania. Kolejnym usypiającym dźwiękiem jest szum przypominający przepływ krwi przez pępowinę, który również można emitować w postaci MP3. Optymalna temperatura w pomieszczeniu z łóżeczkiem dziecka wynosi ok. 20°C. Jeżeli noworodek nie chce spać, pomimo zastosowania powyższych metod, warto udać się do lekarza pediatry, który wykluczy lub wykryje ewentualne choroby. W razie konieczności zleci wykonanie odpowiednich badań i zastosuje leczenie.
Sen to zdrowie!
Zdrowy sen u noworodka ma dla niego kluczowe znaczenie. Dlatego trzeba zadbać o odpowiednią ilość i jakość snu maluszka, ponieważ to pozytywnie wpłynie na jego rozwój oraz zapobiegnie zaburzeniom, które mógłby pojawić się w przyszłości. W trakcie snu dochodzi do regeneracji organizmu oraz powstawania i rozwoju nowych połączeń komórkowych. Warto pamiętać, że niektóre dzieci potrzebują większej ilość godzin snu niż ich rówieśnicy. Natomiast jeżeli noworodek jest rozdrażniony i często płacze, może oznaczać to zbyt mała ilość snu. Jeśli chcesz dowiedzieć się „Czemu noworodek nie chce spać” przeczytaj artykuł na http://www.dom365.eu/czemu-noworodek-nie-chce-spac.
Sen dla dziecka to podstawa. Sprawa nawet bardziej niż oczywista. Ale z tym snem różnie bywa…:/ Mój maluch bardzo niewiele śpi i niestety jest rozdrażniony i często płacze. Nie polecam nikomu 🙁