Od dłuższego czasu media poświęcają wiele uwagi glutenowi. Decyzję o przejściu na dietę nie zawierającą glutenu podejmuje coraz więcej osób. Czy jednak tak naprawdę wiemy czym on jest i w jaki sposób wpływa na naszą kondycję zdrowotną?
Czym jest gluten?
Gluten jest rodzajem białka, które występuje w bardzo różnych produktach żywnościowych. Występuje między innymi w ziarnach zbóż takich jak pszenica, żyto i jęczmień. Dzięki niemu ciasto jest elastyczne i bardziej odporne na wysychanie. Gluten pomaga zachować także aromat charakterystyczny dla danego produktu, jest więc dodawany także do tych produktów żywnościowych, w których naturalnie nie występuje. Gluten znajduje się więc nie tylko w produktach wytwarzanych z ziarna zbóż (makaronach, niektórych kaszach, pieczywie), ale także w innych produktach żywnościowych. Jest między innymi częstym dodatkiem do wędlin.
Jakie produkty zawierają gluten?
Gluten będą zawierały wszystkie produkty, które zostały wytworzone na bazie mąki pszennej, mąki z różnych odmian pszenicy, żyta i jęczmienia oraz w tych, do których dodano otręby z tych zbóż. Ciasta, pieczywo, pierogi, naleśniki – to tylko klika przykładów produktów mącznych zawierających gluten. Oprócz nich z uwagi na to, iż gluten poprawia smak, aromat i konsystencję wielu przetworzonych produktów jest chętnie wykorzystywany do produkcji wędlin. Znajdziemy go w:
- parówkach;
- różnych rodzajach kiełbas;
- pasztetach;
- mielonkach.
Gluten znajdziemy także w składzie takich produktów, jak:
- sosy;
- zupy w proszku;
- musztarda;
- kawa zbożowa;
- majonez.
Inne produkty, które zawierają gluten to kaszki mleczno-zbożowe dla dzieci, gotowe desery, piwo, suplementy diety oraz leki.
Czy gluten jest szkodliwy?
Osoby, które rozważają przejście na dietę bezglutenową pytają co powoduje gluten. Okazuje się, że u dużej liczby osób gluten powoduje różnego rodzaju problemy zdrowotne. Spora liczba osób ma alergię na to białko, są także osoby, u których została stwierdzona nadwrażliwość na gluten. Spożywanie produktów zawierających gluten jest niebezpieczne nie tylko dla tych osób, ale także dla chorych na celiakię. W przypadku osób ze stwierdzoną alergią na gluten czy nadwrażliwością na to białko konieczne jest czasowe stosowanie diety bezglutenowej. Ścisła dieta bezglutenowa jest niezbędna również w przypadku celiakii, w tym jednak przypadku dietę bezglutenową należy stosować do końca życia.
Jak gluten wpływa na nasze zdrowie?
Zwolennicy diety bezglutenowej są przekonani, że wpływ glutenu na zdrowie jest wyłącznie negatywny. Nie do końca jednak wpływ glutenu na zdrowie wszystkich jest negatywny. Na pewno negatywny jest wpływ glutenu na zdrowie osób, u których zdiagnozowano celiakię, nadwrażliwość lub alergię na gluten czy chorobę Duhringa.
W przypadku tych osób stosowanie diety nie zawierającej glutenu to konieczność. Osoby zdrowe powinny rozważnie podchodzić do diety bezglutenowej. Zboża, które są źródłem glutenu zawierają także mnóstwo innych składników, które są niezwykle cenne dla naszego organizmu. Oczywiście w cenne składniki najbardziej bogate są te produkty, które wyprodukowane zostały z jak najmniej przetworzonych ziaren. Pszenica i żyto są bardzo bogatym źródłem błonnika. W ziarnach pszenicy jest duża ilość fosforu, potasu i magnezu. Ziarna żyta są bogate w witaminę B6, zawierają także kwas foliowy.
Czym zastąpić zboża zawierające gluten?
Osoby, które zdecydowały się stosować dietę bezglutenową mają do wyboru mnóstwo produktów, które zostały wyprodukowane na bazie zbóż nie zawierających glutenu. Zboża glutenowe można zastąpić ryżem (powinien to być głównie ryż brązowy) i kaszą gryczaną. Dobrym zamiennikiem jest także komosa ryżowa, kasza jaglana i kukurydziana. Glutenu nie zawierają także takie zboża jak tapioka, sorgo, maniok.
Stosowanie diety bezglutenowej stało się w ostatnich latach bardzo modne. Okazuje się jednak, że gluten nie w każdym przypadku jest szkodliwy. Na pewno szkodzi on osobom chorym na celiakię, z nadwrażliwością czy alergią. Rezygnacja z glutenu przez osoby zdrowe powinna być mocno przemyślaną decyzją.
Źródło:
Według wielu lekarzy i dietetyków alergia na gluten wynika z czynników genetycznych i metabolicznych. Nie wiedziałam w sumie czy mnie to dotyczy, ale gdy lekarze zrobili badania krwi i test skórny, okazało się, że tak. Ale dieta bezglutenowa jest na prawdę fajna 🙂 I może być bardzo zróżnicowana.